Opalování a ochrana dětí před sluncem

Dětská pokožka je velmi citlivá, proto je důležitá péče před vstupem na slunce.
Dětská pokožka je velmi citlivá, proto je důležitá péče před vstupem na slunce.

Pro děti platí ještě o poznání tvrdší pravidla v oblasti opalování než pro dospělé. Děti je třeba vystavovat slunci skutečně pouze s rozumem a jen v těch nejnutnějších případech. Jinak všeobecně platí, že by se malé děti neměli vystavovat slunci vůbec. Pokud se ovšem z nějakého důvodu pobytu na slunci nelze vyhnout, měli byste se řídit zejména podle toho, kolik je dítěti let.

Zpravidla ovšem platí, že děti do 1 roku věku by se slunci neměli vystavovat vůbec. Pobyt na slunci je pro ně totiž velmi nežádoucí. Dětí do tří měsíců věku by měli pobývat na slunci pouze po nezbytně dlouhou dobu a měli by být zakryti vhodným oděvem a rodiče by neměli zapomínat ani na přípravky na opalování, které by měli mít faktor SPF 50 a to ať již na slunci budou pobývat kdekoliv.

Děti do 1 roku – u těchto dětí je nezbytně nutné, aby je jejich rodiče chránili opalovacími prostředky po celém jejich těle, a to minimálně devíti gramy opalovacího přípravku, který je vhodný pro děti. Pobývat na slunci by takto malé děti neměli více půl hodiny. Platí ovšem, že čím méně času na slunci stráví, tím lépe.

Děti kolem 2 let – u takto starých dětí je rovněž nezbytně nutné, aby je rodiče chránili opalovacími přípravky určenými pro děti. Poměr by měl být zhruba 12 gramů na celé tělo. Opalovací přípravek by neměl mít méně než 50 SPF. Pobyt na slunci v tomto případě rovněž není třeba prodlužovat a ba naopak zde rovněž platí, že čím kratší dobu stráví na slunci, tím lépe.

Děti kolem 3 let – pro tyto případy se vám bude hodit zhruba 14 gramů přípravku na opalování pro děti s SPF 50. Rovněž je třeba pobyt dětí na slunci zkrátit na minimum.

Děti od 4 do 12 let – tyto děti již mohou na slunci strávit o trochu více času než děti do tří let. Ovšem ani v tomto případě není na místě děti nechávat vystavovat slunci třeba i klidně po celý den. Jejich kůže je totiž stále o poznání tenčí než kůže u dospělého a s nadměrným sluněním mohou přijít i další nemilé zdravotní obtíže, a to včetně úpalu či úžehu. Dětem kolem 12 let můžete mazat klidně i opalovací přípravek, který má menší SPF než 50, ovšem stále platí, že čím vyšší SPF, tím lepší. Samozřejmě ani u takto starých dětí nezapomínejte na správný oděv, sluneční brýle a pokrývky hlavy.

Důležité kroky před opalováním miminek

Nikdy nezapomínejte na to, že kojenci na sluníčko vůbec nepatří. Na to, že si sednete na deku u rozpáleného bazénu s několikatýdenním kojencem, tedy rozhodně zapomeňte. Pokožka takto malých dětí je o poznání tenčí než kůže dospělého, a kromě jiného obsahuje také o poznání méně pigmentu. Proti slunečním paprskům je tak doslova naprosto bezbranná. Mimo jiné by maminky neměli zapomínat na to, že takto malá miminka ještě nemají vyvinuty ani potní žlázy, tudíž jim hrozí riziko úžehu či přehřátí. Dětem navíc při pobytu na slunci vždy podávejte více vody k pití než obvykle.

Pamatujte také na to, že dětem je teplo také v jejich kočárcích, na které pálí přímé slunce. Rozmyslete si tak, kdy se na vycházku vydáte a kdy si na ní raději necháte zajít chuť.

S batolaty a většími dětmi bez opalovacího krému a vhodného oblečení nevycházejte z domu

Pokud máte doma batole do tří let věku, měli byste se rovněž na sluníčku pohybovat pouze minimálně. Děti byste měli chránit správnou přikrývkou hlavy a také vhodným oblečením. V odpoledních hodinách se ven raději nevydávejte vůbec. Sluneční paprsky jsou v těchto hodinách nejvíce nebezpečné. Na opalování takto malých dětí ale rozhodně raději zapomeňte.

Lékaři doporučují používat speciální opalovací přípravky zhruba u dětí, kterým je minimálně půl roku. Tyto přípravky by navíc měli být zcela hypoalergenní a neměly by rozhodně ucpávat póry.

Vybírejte opalovací přípravky s fyzikálními filtry

Chemické filtry se vsakují přímo do kůže, a tak pohlcují UV záření. Ty fyzikální naopak vytváří takové malé zrcátko, které UV záření přímo odrazí. Dětem se tak doporučuje kupovat především takové opalovací přípravky, které mají obsah právě zmíněných fyzikálních filtrů, jelikož nedráždí pokožku a umí odrazit nebezpečné UV záření. Rovněž se při výběru ochranného přípravku na opalování vyhýbejte těm přípravkům, které mají mnoho konzervantů, parabenů a které jsou parfémované.

Jak dlouhou nechat dítě na slunci?

Dětská pokožka ještě není natolik připravená na to, aby pobývala na přímém slunci po delší dobu. Malé děti by tak měli pobývat na slunci pouze po přiměřeně dlouhou dobu. Jejich kůže se totiž spálí až desetkrát rychleji než kůže dospělého člověka, a to i za předpokladu, že je chráněna opalovacím přípravkem. Proto je vhodné s dětmi například u vody či doma u bazénu pobývat na slunci pouze po omezeně dlouhou dobu a vyhledávat raději stín.

Děti se nesmějí opalovat!

Děti by se rozhodně neměli opalovat. Díky méně vyvinutým potním žlázám jim hrozí daleko větší komplikace než dospělým, kteří se vystavují přímému slunci a takzvaně se opalují.

Regenerace dětské pokožky

Slunce umí dětskou pokožku skutečně dokonale vysušit. Dětská pokožka je po pobytu na slunci podrážděná a také zarudnutá. Proto je třeba používat po vystavení dítěte slunci takzvané after sun přípravky, které slouží po opalování. Citlivou pokožku zvlhčí a napomohou její regeneraci. Mimo jiné je vhodné například po koupání v moři či v jezeře pokožku dítěte omýt nedráždivým mycím gelem a ošetřit ji zvláčňujícími přípravky. Vhodné jsou především produkty, které obsahují panthenol či za studena lisovaný jojobový, kokosový či mandlový olej.

Pro dětskou pokožku volte produkty s vysokým ochranným faktorem.
Pro dětskou pokožku volte produkty s vysokým ochranným faktorem.

Opalovací produkty pro děti

WoodenSpoon – opalovací tělové mléko pro děti s SPF 50

La Roche Anthelios Dermo – mléko pro kojence s SPF 50

Ladival – mléko pro děti s SPF 50

Daylong baby – sprej na opalování s SPF 30

Bioderma Photoderm KId – sprej na opalování pro děti s SPF 50

Bioderma Photoderm Family – sprej na opalování s SPF 50

Garnier Ambre Solaire – ochranné mléko pro citlivou dětskou pokožku s SPF 50

Garnier Ambre Solaire – dětské mléko na opalování ve spreji s SPF 50

Ladival – mléko na opalování pro děti s SPF 50

Bioderma Photoderm KID – opalovací pěna se SPF 50

Daylong kids – opalovací krém s SPF 30

Většina těchto opalovací přípravků pro děti obsahuje fyzikální UV filtry, které chrání pokožku dětí a jejich citlivé kůže. Produkty nelepí a nedráždí dětskou pokožku.

Jaké opalovací přípravky zvolit?

Velmi podstatné je, abyste si před výběrem vhodného opalovacího přípravku uvědomili, kam se s ním vydáte. Pokud jedete k moři, rozhodně si do kufru přibalte ochranné prostředky s SPF 50. Dětem je vhodné tyto ochranné přípravky podávat i například u českých přehrad a vodních nádrží, kde sice nejsou často vystaveni tak mohutnému slunečnímu záření, ovšem jejich kůže je nedostatečně vyvinutá. Ochranné prostředky s SPF 10 a 20 u dětí spíše vůbec nevolte, bude jim za jejich pomoci hrozit spálení a jiné obtíže. Vhodné jsou tedy přípravky s SPF 30 a nejlépe 50.

Co dělat, když se dítě spálí na slunci?

Pokud dojde k lehkému spálení pokožky, tak použijte obklady a také studenou vodu. Rovněž můžete postižená místa potírat zředěným černým čajem či podmáslím anebo nanést na spálenou pokožku vaječný bílek či tvaroh. Rovněž od bolesti uleví přípravky či krémy, které mají vysoký obsah panthenolu. Zapomeňte však na jakékoliv mastné krémy či oleje. Pokud se u dítěte objeví zvracení či horečka, rychle vyhledejte lékaře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *